Kiedy należy zgłosić się do prawnika?

Problemy z prawem mogą dotknąć każdego i nie będzie to żadna nadzwyczajna sytuacja. Warto jednak wiedzieć, do kogo należy udać się wtedy po pomoc. Z pewnością nieoceniony będzie dobry prawnik – adwokat lub radca prawny, który będzie znał się na dziedzinie prawa, której dotyczy nasz problem. Kiedy najczęściej udajemy się po pomoc do prawników?

Problemy rodzinne

Rozwód, separacja, alimenty czy też podział opieki nad dziećmi to najczęstsze problemy z zakresu prawa rodzinnego. Rozpad rodziny wywołuje znaczne konsekwencje prawne, dlatego też trudno poradzić sobie samemu, na przykład podczas rozwodu. Dodatkowo często nie wiemy, jakie mamy prawa i jakie obowiązki wobec byłego współmałżonka czy też wobec dzieci. Choć sprawy rodzinne często boimy się wyciągać na światło dzienne, w przypadku rozprawy sądowej nie będzie możliwe ukrycie pewnych faktów. Dobrze jest się więc do niej przygotować z pomocą prawnika, tak aby na sali sądowej nic nas nie zaskoczyło.

Prawo podatkowe

Porady podatkowe mogą być udzielane zarówno przez prawnika, jak i doradcę podatkowego. Wbrew pozorom często mamy do czynienia z nieścisłościami podatkowymi, dlatego lepiej skonsultować je z kimś, kto naprawdę się na tym zna. Czasami jednak trudno znaleźć prawnika, który specjalizuje się w prawie podatkowym – adwokaci i radcowie zwykle unikają tej dziedziny prawa pozostawiając ją swoim kolegom, niejako po fachu, czyli doradcom podatkowym. Doradca udziela porad podatkowych na co dzień, dlatego też z pewnością doskonale nam doradzi. Choć jego wynagrodzenie nie odbiega od wynagrodzenia prawnika, warto mu zaufać w kwestiach, które bez odpowiedniego podejścia mogą nas sporo kosztować w przyszłości, na przykład podczas kontroli organów podatkowych.

Spadki

Pisaniem testamentu zwykle zajmuje się notariusz, jednak przyjęcie bądź też odrzucenie spadku, a także podważenie testamentu lepiej jest skonsultować z adwokatem bądź radcą prawnym. Wbrew pozorom sprawy spadkowe nie należą do prostych, natomiast mogą nam przysporzyć niemałych problemów, zwłaszcza, gdy spadek zwiera liczne długi bądź też wręcz przeciwnie, jest bardzo pokaźny, co może generować zobowiązania podatkowe. Chcąc uniknąć kłopotów dobrze jest każdorazowo, w razie jakichkolwiek wątpliwości, poradzić się prawnika. Pamiętajmy, że spadek to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek – być może będziemy zobowiązani zapłacić zachowek albo podatek do spadków i darowizn. Dobry prawnik rozwieje wszelkie nasze wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here