Spółka z o.o. to często wybierana forma prowadzenia działalności gospodarczej. Warto rozważyć stałą obsługę prawną – ułatwi to skupienie się na biznesie.
Prawnik dla spółki
Czy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebny jest prawnik? Mogłoby się wydawać, że jeśli na co dzień nie ma konkretnych problemów prawnych, spraw sądowych, obsługa prawna nie będzie potrzebna. Warto jednak zauważyć, że prowadzenie biznesu – w każdej formie, także jako spółki z o.o., to nie tylko zajmowanie się bieżącą działalnością, obsługą klientów, ale również konieczność spełnienia całego szeregu warunków. Działalność gospodarcza obwarowana jest różnymi przepisami, zależnymi na przykład od branży. Prawnik może zadbać o kwestie prawne, tak, abyś Tobie pozostało zajmowanie się biznesem i dbaniem o rozwój firmy i marki.
Jakiego prawnika wybrać do obsługi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Zanim podejmiesz współpracę z konkretną kancelarią, określ swoje potrzeby i sprawdź specjalizacje danego podmiotu. Warto umówić się na konsultację, może się bowiem okazać, że to prawnik zauważy niektóre kwestie, które w firmie wymagałyby szczególnej troski. Poszukując konkretnej kancelarii warto sprawdzać miejsca o dobrej renomie, wpisując w wyszukiwarkę hasła takie jak „radca prawny Wrocław„. Spółce przyda się specjalista, który dobrze zna się na prawie gospodarczym, prawie spółek handlowych. Jeśli zatrudniasz pracowników lub masz taki zamiar, znajdź prawnika, który poradzi sobie także z meandrami prawa pracy. Warto pamiętać o tym, że obsługa biznesu często dotyka też prawa własności intelektualnej – patenty, znaki, towarowe, prawo autorskie – te wszystkie dziedziny mogą być przedmiotem naruszeń. Nie da się też często poruszać na rynku bez dokładnej znajomości przepisów o nieuczciwej konkurencji czy prawie konsumenckim.
Na jaki typ obsługi prawnej warto się zdecydować?
Jest kilka opcji jeśli chodzi o typ obsługi prawnej, na jaki można się zdecydować prowadząc firmę. Po pierwsze, opcją jest korzystanie z usług prawnych ad hoc, wtedy, kiedy pojawia się jakiś problem. Minusem tego rozwiązania może być fakt, że w dalszym ciągu to Ty musisz trzymać rękę na pulsie i zauważać kwestie wymagające poprawy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na stworzenie w swojej spółce całego działu prawnego. Ma to sens szczególnie w przypadku dużych podmiotów, ponieważ wiąże się również z wyższymi kosztami. Można też zdecydować się na stałą obsługę przez zewnętrzną kancelarię, której powierza się wszystkie sprawy firmy. Dzięki temu, kancelaria ma wgląd w kwestie związane ze spółką od A do Z i może w kompleksowy sposób zaoferować pomoc prawną.
Jaki zakres usług może dla Twojej spółki świadczyć prawnik? Przede wszystkim pomoże w rejestracji podmiotu, jego przekształceniu lub ewentualnej likwidacji. Prawnik zajmie się również dokumentacją firmy – umowami z pracownikami lub kontrahentami. Może podjąć się reprezentowania spółki przed sądami i organami administracyjnymi, zająć się rejestracją znaków towarowych, tworzeniem regulaminów, polityk prywatności. Zadba też o to, aby zmieniające się przepisy prawne nie naraziły spółki na straty wynikające z nienależytej staranności.