Zastanawiasz się nad założeniem konta walutowego? Sprawdź, czy Ci się to opłaci

Jako osoba, która często wyjeżdża za granicę, szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci ograniczyć wizyty w kantorze do minimum? A może spłacasz kredyt w obcej walucie? Słyszałeś o możliwościach konta walutowego, ale nie do końca wiesz, jak ono działa? Zastanawiasz się, czy opłaca się założyć taki rachunek? Jakie korzyści możesz odnieść, mając produkt dewizowy w banku? Jego prowadzenie jest płatne czy darmowe? W jaki sposób się go używa i czy proponuje takie same funkcjonalności jak zwykły ROR w złotówkach? Kiedy konto walutowe jest najbardziej przydatne i jakie waluty obsługuje? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te i podobne pytania, przeczytaj poniższy tekst. Dowiedz się, czy takie rozwiązanie jest opłacalne – czas poznać najważniejsze informacje!

Główne wyróżniki konta walutowego

Atrakcyjne konto walutowe umożliwi Ci realizowanie transakcji w takich walutach jak m.in.:

  • euro,
  • frank szwajcarski,
  • funt szterling (brytyjski),
  • dolary.

Taki rachunek działa jak Twój osobisty kantor, do którego masz dostęp z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej. Wymieniasz, wpłacasz, przelewasz lub pobierasz z niego pieniądze wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Może być odrębnym produktem bankowym lub stanowić swego rodzaju „subkonto” – dodatek do Twojego podstawowego ROR-u w banku. Wykorzystasz go nie tylko do realizowania transakcji w obcych walutach, lecz także jako skarbonkę – do przetrzymywania np. euro czy funtów.

Decydując się na konto dolarowe lub inne, możesz w obsługiwanej przez nie walucie wykonywać przelewy, wypłacać pieniądze z bankomatów na całym świecie czy realizować płatności (online, kartą lub zbliżeniowe) bez kosztów przewalutowania – w zamian płacąc stałą stawkę za prowadzenie rachunku. Niektóre banki proponują zdjęcie opłat po spełnieniu określonych warunków bezpłatności.

Kiedy rachunek dewizowy jest potrzebny?

Zastanawiasz się, po co Ci konto wielowalutowe, skoro wszystkie powyższe funkcjonalności proponuje Ci Twój klasyczny ROR? Weź pod uwagę, że za każdą transakcję z rachunku w złotówkach musisz zapłacić, często niemało. Zwykły przelew środków w obcej walucie potrafi kosztować nawet 200 zł – w zależności od banku. Pamiętaj też o niekorzystnym przewalutowaniu. Wypłata środków w bankomacie na drugim końcu świata lub płatność kartą również poskutkują prowizjami. Mając dedykowany produkt dewizowy, unikasz tych kosztów.

To tylko przykładowe zastosowania i zalety rachunku walutowego. Kiedy jeszcze jest on przydatny?

Z pewnością gdy:

  • często udajesz się na zagraniczne wakacje i bierzesz ze sobą tylko kartę płatniczą,
  • spłacasz kredyt w obcej walucie – np. we frankach,
  • wyprowadzasz się poza Polskę,
  • pracujesz za granicą i pobierasz wypłatę np. w euro,
  • zamawiasz produkty w zagranicznych sklepach internetowych.

Zakładając konto dewizowe, poczynisz oszczędności finansowe i zapomnisz o wysokich opłatach za przewalutowanie.

Usługi dodatkowe – czy warto z nich korzystać?

Mając konto osobiste wielowalutowe, możesz odnieść sporo korzyści. Niektóre banki proponują swoim klientom usługi dodatkowe, przyczyniające się do podniesienia atrakcyjności rachunku.

Niektóre banki w Polsce dają możliwość skorzystania z:

  • 3D-Secure – to usługa wzmacniająca bezpieczeństwo dokonywania transakcji kartą w internecie; każdorazowo po podaniu danych otrzymasz kod weryfikacyjny poprzez SMS, który służy do potwierdzenia chęci zrealizowania zakupu,

  • Alerty24 – dzięki temu rozwiązaniu możesz być na bieżąco ze wszystkimi transakcjami dokonywanymi z Twojego rachunku lub poprzez połączoną z nim kartę Mastercard walutową; dostajesz automatyczne powiadomienia o zmianach – SMS-em, e-mailem lub w aplikacji Santander Mobile,

  • Kantoru Santander – w każdej chwili masz możliwość wymiany pieniędzy na obsługiwaną przez rachunek walutę – internetowo lub mobilnie.

Z powyższych usług dodatkowych opłaca się korzystać nie tylko z powodu wygody, jaką oferują, lecz także ze względów bezpieczeństwa. 3D-Secure i Alerty24 pozwalają Ci dobrze kontrolować finanse. Pamiętaj jednak, że nie każdy bank proponuje te i inne uzupełniające rozwiązania. Weź to pod uwagę, wybierając instytucję, w której otworzysz konto walutowe.

Darmowe konto bankowe w obcej walucie?

Nowoczesne konto dewizowe pozwala regulować należności w obcych walutach, wypłacać gotówkę z bankomatu i dokonywać płatności kartą bez kosztów przewalutowania. A co z opłatami za prowadzenie rachunku lub innymi prowizjami? Stawiając na dobry bank, będziesz mieć darmowe konto bankowe w dolarach, euro lub innej walucie. Jak to możliwe? Spełniając warunki bezpłatności, czyli np. zapewniając średnie saldo w miesiącu w wysokości co najmniej 20 jednostek danej waluty (w zależności od banku), możesz cieszyć się bankowaniem bez opłat. Przejrzyj dostępne oferty i załóż atrakcyjny rachunek wielowalutowy!

Poprzedni artykułNękanie i zastraszanie w pracy – co możesz zrobić?
Następny artykułDlaczego warto prowadzić bloga firmowego w ramach działań SEO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj