Luksusowe apartamenty w Warszawie – co stolica ma do zaoferowania inwestorom zagranicznym?

Co wyróżnia rynek nieruchomości luksusowych w Warszawie na tle innych europejskich stolic, takich jak Paryż, Londyn, czy Berlin? Przede wszystkim chodzi tu o fazę, w której znajduje się obecnie stołeczna oferta nieruchomości segmentu premium. Jest to rynek rozwijający się, a więc wciąż bardziej perspektywiczny niż ma to miejsce w przypadku innych metropolii Europy. Czy ta właśnie cecha przyciąga do Warszawy zagranicznych inwestorów zainteresowanych zakupem luksusowych apartamentów? Co ma do zaoferowania w tym segmencie polska stolica?

Rynek nieruchomości luksusowych w Warszawie w liczbach

Czekając na wyniki sprzedaży z warszawskiego rynku nieruchomości luksusowych z całego 2020 roku, warto przytoczyć dane liczbowe podsumowujące perspektywy rozwojowe tego segmentu nieruchomości z 2019 i pierwszych dwóch kwartałów bieżącego roku. Dzięki przybliżeniu tych analiz można bowiem w łatwy sposób zaobserwować kierunek, w którym podąża sprzedaż luksusowych apartamentów w Warszawie. Okazuje się bowiem, że zeszły rok był jednym z najlepszych dla stołecznych nieruchomości segmentu premium, a pierwsze półrocze 2020 utrzymało ten stan na stabilnym, wysokim poziomie. Rynek urósł o ponad jedną trzecią, a jego wartość przekroczyła 1,8 mld zł.

Tegoroczny raport “High Level Book” ze względu na sytuację pandemiczna objął nie tylko dane sprzedażowe z 2019 roku, ale także pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku. Informacje do raportu były zbierane na podstawie analiz przeprowadzonych w 7 największych polskich metropoliach, a więc w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach i Łodzi. Skupiając się jednak na stołecznych danych wiemy, że w pierwszym kwartale 2019 roku sprzedano w Warszawie 13 apartamentów, a w 2020 aż 28, co daje wzrost o 115%. Średnia wartość rynkowa luksusowej nieruchomości w zestawieniu rok do roku także wzrosła – o 13%. Drugi kwartał bieżącego roku to moment ogłoszenia światowej pandemii koronawirusa, co przełożyło się na niższą sprzedaż apartamentów w porównaniu z rokiem ubiegłym. W 2019 była to liczba 79 lokali, natomiast w bieżącym jedynie 21. Nie zmienia to faktu, że średnia cena metra kwadratowego luksusowej powierzchni zanotowała wzrost o 9% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Dlaczego zagraniczni inwestorzy interesują się warszawskimi nieruchomościami?

Ostatnie lata pokazują, że inwestorzy zagraniczni zainteresowani rynkiem nieruchomości premium, coraz chętniej lokują środki w inwestycjach wschodnioeuropejskich. Budapeszt, Praga, Moskwa, a także Warszawa przyciągają sukcesywnie więcej przedsiębiorców z zagranicy niż miało to miejsce wcześniej. W przypadku polskiej stolicy, trzeba zwrócić uwagę na fakt ciągłego wzrostu wartości nieruchomości luksusowych, co niechybnie przyczynia się do zapewnienia większej rentowności i atrakcyjności inwestycji dla potencjalnego nabywcy. Jednak w związku z tym, że rynek nieruchomości luksusowych w Warszawie jest wciąż na etapie rozwojowym, zagraniczni inwestorzy mogą liczyć w polskiej stolicy na dalece bardziej konkurencyjne ceny apartamentów z segmentu premium niż choćby w Paryżu, czy Berlinie.

Kolejnym niezwykle istotnym argumentem przemawiającym za tym, że to warszawskie ekskluzywne nieruchomości coraz częściej trafiają w gusta zagranicznych przedsiębiorców, jest fakt obiecującego rozwoju metropolii zarówno pod względem urbanistycznym, jak również biznesowym, kulturalnym, czy społecznym. Warszawa staje się bardzo atrakcyjną lokalizacją dla młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy poszukują w stolicy miejsca do rozwoju i szans na budowanie kariery. Zagraniczni inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że atrakcyjność miasta podnosi wartość zlokalizowanych w nim nieruchomości, także tych z segmentu premium. Już teraz można zauważyć wyraźny trend nabywania coraz większej ilości warszawskich apartamentów przez zagranicznych przedsiębiorców w celach inwestycyjnych.

Luksusowe apartamenty – co oferuje Warszawa?

Ogromną zaletą architektonicznego zagospodarowania Warszawy jest fakt, że oferuje ona potencjalnym inwestorom sporą różnorodność form i konstrukcji. Jest to spowodowane oczywiście dziedzictwem historycznym polskiej stolicy, jak również ciągłym rozwojem jej infrastruktury. W Warszawie nietrudno znaleźć atrakcyjny luksusowy apartament mieszczący się w ultranowoczesnym budynku ze szkła i metalu. Zazwyczaj to właśnie takie inwestycje mają na “celowniku” zagraniczni przedsiębiorcy.

Okazuje się jednak, że polska stolica ma do zaoferowania znacznie więcej i chodzi tu przede wszystkim o unikalne w skali światowej projekty rewitalizacji XIX wiecznych kamienic, takie jak np. www.foksal1315.com. Niezwykle istotnym aspektem tego rodzaju inwestycji jest fakt, że w konsekwencji zniszczeń powstałych podczas Powstania Warszawskiego, są one ekskluzywne i zdecydowanie wyczerpywalne. Nie można przecież obecnie wznieść XIX-wiecznego budynku z duszą, niepowtarzalnym klimatem i unikalną historią. Inwestorzy będący koneserami w zakresie nieruchomości luksusowych doskonale wiedzą jaką wartość mają tego rodzaju inwestycje i jak bardzo ta wartość będzie rosła, odwrotnie proporcjonalnie do rynkowej podaży zabytkowych, zrewitalizowanych kamienic.

Poprzedni artykułPraca dla opiekunek osób starszych w Berlinie
Następny artykułKredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj