Prowadzenie własnej firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz wymaga od właściciela czujności. Zdarzają się sytuacje, kiedy doskonale opracowany budżet nie wystarcza, aby osiągnąć sukces. Należy również zwracać uwagę na to, z kim nawiązujemy współpracę. Niewypłacalność kontrahentów może doprowadzić do poważnych kłopotów, a tego każdy z nas chciałby uniknąć. Czym są zatory płatnicze i jak odzyskać swoją należność od kontrahenta?
Czym są zatory płatnicze?
Zatory płatnicze to problem, który dotyczy głównie małych firm. Jest to sytuacja, kiedy jeden z przedsiębiorców posiada zaległości w wywiązywaniu się ze swoich zobowiązań. W efekcie dochodzi do kumulacji zadłużenia, a to niesie ze sobą poważne konsekwencje również dla firm, które z nim współpracują. Pojawiają się problemy z terminowym opłacaniem faktur oraz umów, a co za tym idzie pozbawia się kapitału kolejnego przedsiębiorcę. Według danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej problem ten dotyczy połowy mikro, małych i średnich firm. W II kwartale 2019 roku 52% przedsiębiorców zgłosiło nieterminowe płatności kontrahentów przekraczające 60 dni!
Największy odsetek zatorów płatniczych można zauważyć w sektorze handlu. Jednak poważne problemy pojawiają się również w transporcie, usługach, przemyśle oraz branży budowlanej. Tak naprawdę nie ma reguły, kogo dotknie problem z wyegzekwowaniem należności od kontrahenta.
Walka z zatorami płatniczymi – zmiany w ustawach
22 maja 2019 roku do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Został on przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zmiany mają na celu zmobilizować kontrahentów do terminowego wywiązywania się ze swoich zobowiązań. 6 sierpnia 2019 roku została podpisana przez Prezydenta RP. Oznacza to, że wejdzie w życie prawdopodobnie 1 stycznia 2020 roku. Jakie zapisy można w niej znaleźć? Czy naprawdę pomogą one przedsiębiorcom?
Zatory płatnicze a nowe przepisy
Podstawowym zapisem, który ma pomóc w egzekwowaniu swoich należności od kontrahentów, jest ograniczenie maksymalnych terminów płatności w transakcjach handlowych. W przypadku podmiotów publicznych będzie on wynosił maksymalnie 30 dni od dnia otrzymania faktury. Z kolei mikro, małe i średnie firmy mogą liczyć na spłatę należności od dużych firm w ciągu 60 dni od dostarczenia faktury. Ponadto największe podmioty będą zobowiązane do corocznego sprawozdania dotyczącego wprowadzanych przez nie terminów płatności. Jeżeli to nie pomoże, a dłużnik nie wywiąże się z zobowiązania w ciągu 90 dni, wówczas zostanie zwolniony z opodatkowania transakcji. Obowiązek ten przejdzie na kontrahenta, który opóźnia się ze spłatą zobowiązań. Czy wprowadzone zmiany pomogą przedsiębiorcom? Zobaczymy.
Jak odzyskać należność od kontrahenta?
Jednak zmiany w prawie dotyczące walki z zatorami płatniczymi zostaną wprowadzone dopiero w styczniu 2020 roku. Jak do tej pory poradzić sobie z nieterminowymi płatnościami kontrahentów? W tym przypadku można liczyć na pomoc Biura Informacji Gospodarczej (BIG InfoMonitor). Jeżeli zadłużenie wynosi co najmniej 500 zł, a opóźnienie przekracza termin 60 dni istnieje możliwość dopisania dłużnika do bazy. W takiej sytuacji będzie miał on ograniczony dostęp do produktów bankowych, a każdy przedsiębiorca korzystający z BIG będzie mógł sprawdzić, czy posiada on zadłużenie. Bez wątpienia może to zmobilizować do spłaty zobowiązań. Jeżeli tak się stanie, przedsiębiorca ma obowiązek w ciągu 14 dni usunąć informacje na temat byłego dłużnika.
Jednak zanim dojdzie do wpisu dłużnika do bazy BIG, należy poinformować go o takiej możliwości. Pisemne wezwanie do zapłaty może być wystarczającym bodźcem do uregulowania zaległości. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas po upływie 30 dni od daty wysłania ostrzeżenia, można dokonać wpisu.
Zatory płatnicze a środki zapobiegawcze
Przedsiębiorcy posiadający umowę z BIG mają możliwość monitorowania kontrahentów. Oznacza to, że w momencie pojawienia się wpisu na jego koncie zostanie wysłane powiadomienie e-mail o zaistniałej sytuacji. Tak samo stanie się, gdy ktoś inny pobierze raport na temat danego partnera biznesowego. Z pewnością pomoże to ograniczyć ryzyko zatoru płatniczego. Ponadto przed nawiązaniem współpracy z przedsiębiorstwem warto pobrać raport na jego temat i uniknąć kontaktów biznesowych z podmiotem, który ma już na koncie zadłużenie. Być może warto pomyśleć o takich rozwiązaniach.
Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.
Hej dzięki za post !