Gaśnice to podstawowe wyposażenie przeciwpożarowe, które zgodnie z przepisami musi się znaleźć w większości budynków. Łatwe do przenoszenia i zawierające spory zapas środka gaśniczego dają możliwość szybkiej reakcji na pojawiające się zagrożenie oraz stłumienia pożaru w zarodku. Użyteczność gaśnic zależy jednak od ich stanu technicznego, więc istniejące regulacje nakładają obowiązek dokonywania systematycznych przeglądów.
Jak często konieczny będzie przegląd gaśnic?
Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ppoż. jest ważne ze względu na wysokie ryzyko obrażeń, a nawet śmierci w wyniku działania dymu, temperatury lub płomieni. Pojawienie się ognia może też skutkować dużymi stratami materialnymi. Gaśnice przenośne pełniące funkcję podręcznego sprzętu gaśniczego muszą więc być utrzymywane w dobrym stanie, co wymaga regularnych przeglądów gaśnic. Zgodnie z przepisami gaśnice muszą co roku być poddawane tzw. konserwacji podstawowej, o ile ich producent nie określił inaczej lub nie wynika to z oddzielnych przepisów. W dłuższych przedziałach czasu konieczne będą także dodatkowe zabiegi związane z tzw. konserwacjami rozszerzonymi – w przypadku najpopularniejszych gaśnic proszkowych będzie to co 5 lat. Przewidziane są także remonty i ponowne napełnienie, które powinny być wykonywane przy gaśnicach proszkowych co 10 lat.
Jakie czynności wykonuje się w ramach konserwacji gaśnic?
W ramach konserwacji podstawowej przeprowadzanej np. przez firmę BHP Inka, sprawdza się zabezpieczenie gaśnicy przed uruchomieniem oraz dokonuje oględzin zewnętrznych. Niezbędne jest sprawdzenie stanu dyszy i węża. Kontroluje się także czytelność instrukcji obsługi oraz urządzenie służące do uruchamiania gaśnicy. Badane są uszczelnienia oraz stan zbiornika, zwłaszcza występowanie wgnieceń lub śladów korozji albo uszkodzeń zabezpieczenia antykorozyjnego. W zależności od rodzaju gaśnicy weryfikowany jest stan czujnika ciśnienia, stan czynnika napędowego oraz środka gaśniczego wraz z jego wymianą lub wymieszaniem w przypadku proszku. Ostatnimi czynnościami jest montaż, umieszczenie etykiety konserwacji i skontrolowanie wieszaka.
Podczas konserwacji rozszerzonej sprawdzany jest stan wskaźnika ciśnienia. Wykonuje się próbę rozładowania lub opróżnia gaśnicę. Kontroli podlega używany środek gaśniczy. Przeglądany jest także zbiornik oraz mechanizm uwalniania środka gaśniczego (dysza, zawory, wskaźniki). Konieczne jest również zweryfikowanie stopnia zużycia gwintów. Do ostatnich kroków należy sprawdzenie etykiety i montaż gaśnicy.