Transformatory – do czego służą?

Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do energii elektrycznej. Transformatory najczęściej występujące w stacjach transformatorowych, zapewniają niezakłócony dopływ prądu, niezbędny do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych. To właśnie dzięki nim istnieje możliwość przesyłu energii na dużych odległościach oraz dostosowanie poziomu napięcia.

Wykorzystanie transformatorów – kiedy i gdzie są wykorzystywane?

Transformatory wykorzystuje się do dystrybuowania energii elektrycznej pomiędzy dwoma obwodami przy wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Poza samym przesyłaniem prądu transformatory pełnią również ważną funkcję – przy ich wykorzystaniu istnieje możliwość zmiany napięcia prądu w zależności od potrzeb zasilanych urządzeń. Zmiana wartości napięcia na mniejsze wartości stanowi ostatni etap dostawy energii do ostatecznego klienta. Dzięki czemu istnieje możliwość zasilania zarówno małych urządzeń, jaki i tych, które do swojego działania potrzebują większych mocy energii elektrycznej.

Podstawowy podział transformatorów

Zastosowanie transformatorów jest bardzo szerokie. Najczęściej spotykanymi rodzajami transformatorów z uwagi na ich przeznaczenie są transformatory energetyczne. Transformatory mocy zapewniają współcześnie powszechność dostępu do zasilania elektrycznego. Przesyłanie i rozdzielanie energii z ich wykorzystaniem minimalizuje straty powstające w przypadku dystrybucji na dużych odległościach. Z kolei zasilanie urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych umożliwiają transformatory małej mocy. W przypadku nietypowych zastosowań wykorzystuje się transformatory ze specjalnym przeznaczeniem. Wyróżnia się tu między innymi transformatory bezpieczeństwa redukujące napięcie do bezpiecznego poziomu, separacyjne odpowiadające za oddzielenie obwodów czy też spawalnicze.

Poprzedni artykułJak elektronicznie rozliczyć PIT-37?
Następny artykułKredyt obrotowy dla firmy. Czy to dobry sposób na pozyskanie kapitału?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj