Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do energii elektrycznej. Transformatory najczęściej występujące w stacjach transformatorowych, zapewniają niezakłócony dopływ prądu, niezbędny do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych. To właśnie dzięki nim istnieje możliwość przesyłu energii na dużych odległościach oraz dostosowanie poziomu napięcia.
Wykorzystanie transformatorów – kiedy i gdzie są wykorzystywane?
Transformatory wykorzystuje się do dystrybuowania energii elektrycznej pomiędzy dwoma obwodami przy wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Poza samym przesyłaniem prądu transformatory pełnią również ważną funkcję – przy ich wykorzystaniu istnieje możliwość zmiany napięcia prądu w zależności od potrzeb zasilanych urządzeń. Zmiana wartości napięcia na mniejsze wartości stanowi ostatni etap dostawy energii do ostatecznego klienta. Dzięki czemu istnieje możliwość zasilania zarówno małych urządzeń, jaki i tych, które do swojego działania potrzebują większych mocy energii elektrycznej.
Podstawowy podział transformatorów
Zastosowanie transformatorów jest bardzo szerokie. Najczęściej spotykanymi rodzajami transformatorów z uwagi na ich przeznaczenie są transformatory energetyczne. Transformatory mocy zapewniają współcześnie powszechność dostępu do zasilania elektrycznego. Przesyłanie i rozdzielanie energii z ich wykorzystaniem minimalizuje straty powstające w przypadku dystrybucji na dużych odległościach. Z kolei zasilanie urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych umożliwiają transformatory małej mocy. W przypadku nietypowych zastosowań wykorzystuje się transformatory ze specjalnym przeznaczeniem. Wyróżnia się tu między innymi transformatory bezpieczeństwa redukujące napięcie do bezpiecznego poziomu, separacyjne odpowiadające za oddzielenie obwodów czy też spawalnicze.