W Polsce rośnie liczba terminali płatniczych. Urządzeń przybywa nie tylko w przedsiębiorstwach, ale także urzędach. To zasługa programu Polska Bezgotówkowa!
W całym kraju w ramach programu upowszechniania płatności bezgotówkowych zainstalowano do tej pory ponad 150 tys. urządzeń płatniczych. W programie do tej pory wzięło udział 90 tysięcy firm! Na czym polega Polska Bezgotówkowa?
Program Polska Bezgotówkowa – co to takiego?
W ramach programu Polska Bezgotówkowa można otrzymać do trzech darmowych terminali płatniczych i przez okres 12 miesięcy nie ponosić kosztów związanych z ich obsługą. Przedsiębiorcy zwolnieni są m.in. z płacenia prowizji od przeprowadzonych bezgotówkowo transakcji. Więcej szczegółów na temat oferty eService w ramach Polski Bezgotówkowej dostępnych jest na stronie https://bezgotowki.pl/.
W programie są do wyboru różnego rodzaju terminale. Fundacja Polska Bezgotówkowa oferuje m.in. terminale standardowe w wersji stacjonarnej i przenośnej, które przyjmują płatności najpopularniejszymi kartami, a także telefonem komórkowym i BLIK-iem. Można także wybrać nowoczesne, bezprzewodowe urządzenia typu smart, które oprócz tego posiadają wytrzymałą baterię, pozwalają przechowywać elektroniczne potwierdzenia transakcji i mają połączenie przez Wi-Fi lub GSM.
Rejestracja w programie jest bardzo prosta! By otrzymać darmowy terminal płatniczy wystarczy wejść na stronę – bezgotowki.pl – wybrać urządzenie, wypełnić zgłoszenie i przejść weryfikację. Następnie kurier dostarczy urządzenia pod wskazany adres. Program przeznaczony jest przede wszystkim do tych przedsiębiorców, którzy do tej pory, lub w ciągu ostatniego roku, nie oferowali swoim klientom możliwości płacenia bezgotówkowo.
Coraz mniej gotówki
Z roku na rok liczba miejsc w Polsce, w których można zapłacić bezgotówkowo wzrasta. Do programu Polska Bezgotówkowa chętnie przystępują m.in. małe sklepy, np. spożywcze, a także punkty usługowe. Okazuje się bowiem, że przedsiębiorstwa, które udostępniają swoim klientom terminale płatnicze mogą liczyć na większe obroty.
Polacy przyznają, że częściej robią zakupy w miejscach, w których mogą płacić kartą. Cenią sobie możliwość wyboru dogodnej dla nich w danym momencie metody płatności. Doceniają komfort, wygodę i szybkość transakcji nie tylko kartą płatniczą, ale także… telefonem komórkowym. W przypadku płatności bez gotówki nie ma konieczności odliczania należnej kwoty, ponownego przeliczania jej przez kasjera i czekania na wydanie reszty. W przypadku kart zbliżeniowych pozostaje jedynie zbliżenie karty do terminala.
Płatności bezgotówkowe zyskują popularność w branży kosmetycznej. Dzięki programowi łatwiej jest też obejść się bez gotówki w takich miejscach jak warsztaty samochodowe czy salony rehabilitacyjne. Tabliczki z napisem „płatność tylko gotówką” coraz częściej znikają także z warzywniaków i różnego rodzaju bazarów. Na transakcjach bezgotówkowych korzystają także podmioty gospodarze prowadzące gospodarstwa agroturystyczne.
Najwięcej terminali wciąż dostępnych jest w dużych miastach i województwach najbardziej uprzemysłowionych. Podczas gdy w małych ośrodkach dominują transakcje gotówkowe, większe miasta są zdecydowanie bardziej „bezgotówkowe”.