Nękanie i zastraszanie w pracy – co możesz zrobić?

Tyle mówi się o mobbingu w pracy, ale nawet pomimo, że to zjawisko jest coraz częściej karane czy piętnowane, to mimo wszystko wciąż do niego dochodzi. Niestety mobbing może przybierać przeróżne formy od zastraszania aż po prześladowanie. Oczywiście z tym negatywnym zjawiskiem trzeba walczyć i absolutnie nie można sobie na nie pozwalać, nie może być więc zgody czy cichego przyzwolenia.

Mobbing – pionowy lub poziomy

W pracy każdy pracownik musi wykonywać swoje obowiązki, bo za to otrzymuje wynagrodzenie. Jednak praca musi odbywać się z zdrowej atmosferze, owszem nie oznacza to, że w pracy można uniknąć stresów, bo wiadomo zamykanie projektu, przyjmowanie kontrahentów czy finalizacja umów – to wszystko może stresować. Ale nie może dochodzić do sytuacji, że pracownik boi się przyjść do pracy, ponieważ jest wyśmiewany czy prześladowany. Każda forma mobbingu jest naganna etycznie, dlatego absolutnie nie można się na nią zgadzać. Ale trzeba też pamiętać, że mobbing może być stosowany na różnym pułapie. Otóż wyróżniamy mobbing poziomy, który dotyczy sytuacji, że pracownik jest nękany przez innego pracownika i obaj są w hierarchii pracowniczej na tym samym poziomie. Ale mobbing może być też pionowy, a wiec pracownik nękany jest przez pracodawcę bądź przełożonego. Na szczęście jest coraz więcej narzędzi do walki z tym zjawiskiem. Warto udać się do osoby z doświadczeniem, np który oferuje adwokat porady prawne.

Jak udowodnić mobbing?

Mobberzy używają różnych technik tylko po to, aby maksymalnie obrazić czy zastraszyć ofiarę. Efekty mobbingu dla ofiar są różne. To nie tylko strach przed chodzeniem do pracy czy nadmierne zdenerwowanie bądź odczuwanie stresu, ale także apatia, niska samoocena, aż po myśli samobójcze, depresją, nerwicę i czasem także samobójstwo. A wiec nigdy nie może być przyzwolenia na żadną formę zastraszania czy prześladowania. Ofiara powinna, a wręcz musi walczyć o swoje prawa. Na pewno niezbędne jest samo udowodnienie, że jeść się ofiarą mobbingu. Każdą sytuacje należy opisywać bardzo dokładnie, można prowadzić dziennik. Ale można także nagrywać oprawcę. Trzeba pamiętać, że to po stronie ofiary leży udowodnienie, że jest się ofiarą mobbingu.

Gdzie szukać pomocy?

Na szczęście jest wiele instytucji, które pomagają mobbingowanym. Jeżeli mamy do czynienia z mobbingiem poziomym, to sytuacje trzeba zgłosić do właściciela firmy, ewentualnie kadry zarządzającej i musi ona podjąć stanowcze kroki. Na pewno dojdzie do rozmowy z oprawcą, ale może on też otrzymać naganę, a w wyjątkowych sytuacjach nawet zostać zwolniony. Mobbingujący może mieć nakazane przeproszenie ofiary, ale trzeba też pamiętać, że jeżeli nadal sytuacja się nie poprawi, to oprawca i ofiara nie mogą, np. pracować w jednym biurze i oprawca powinien zostać przeniesiony. Trudniej jeżeli mobbingującym jest pracodawca. Wtedy często konieczne jest podjęcie od razu radykalnych kroków, a więc zgłoszenie mobbingu do PIP, czyli Państwowej Inspekcji Pracy. Pracownik, który z powodu prześladowania się zwolni ma prawo do otrzymania zadośćuczynienia czy odszkodowania, ale aby je otrzymać musi złożyć wniosek do sądu, a dokładnie założyć sprawę cywilną. Trzeba też udać się do adwokata. Od porad prawnych, przez PIP, aż po fundacje antymobbingowe – wszędzie można szukać pomocy. Jeżeli dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, którego skutkiem jest konieczność leczenia farmakologicznego, to uzyskanie odszkodowania nie będzie trudne.

Kto odpowiada za mobbing?

Żaden pracodawca nie może dopuszczać do sytuacji, w których jakiś pracownik, niezależnie od szczebla, jest prześladowany czy nękany także przez niewybredne „żarty” czy seksualne aluzje. Tutaj należy zdawać sobie sprawę, że to właśnie pracodawca otrzyma karę za mobbing, który może nałożyć PIP. Niezależnie kto jest ofiarą, a kto oprawcą pracodawca jest zobligowany do rozmowy pouczającej, następnie może nakazać przeprosiny, a jeżeli sytuacja się będzie powtarzać to nagana, przeniesienie oprawcy czy zwolnienie wydaje się całkowitą koniecznością.

Oczywiście pamiętajcie, że sama krytyka nie jest mobbingiem. A więc jeżeli dojdzie do sytuacji, że zostaniecie skrytykowani za źle wykonany projekt, to nie można mówić o mobbingu. Mobbing jest personalny i ma na celu upokorzenie ofiary.

Poprzedni artykułKredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu
Następny artykułZastanawiasz się nad założeniem konta walutowego? Sprawdź, czy Ci się to opłaci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj