Każdy, kto podejmuje decyzję o założeniu firmy, musi się liczyć z potrzebą opłacania składek ZUS. Kwota nie jest uzależniona od wielkości przychodu lub dysponowanego kapitału. Inwestor jest przymuszony do płacenia składek w wielkości określonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy obowiązuje mały ZUS a kiedy duży?
Mały ZUS – preferencyjne składki
Państwo na zachętę zapewnia początkującym inwestorom opcję płacenia tzw. małego ZUS-u, więc składek preferencyjnych. Dla nowych spółek jest to ogromne udogodnienie na początek, gdyż mały ZUS jest o wiele mniejszy od zwykłego.
Prawo do skorzystania z udogodnień nie obejmuje jednakże wszystkich początkujących inwestorów. Z ulgi nie mogą skorzystać m.in. osoby, jakie:
– prowadzą czy w czasie ostatnich 5 lat przed dniem rozpoczęcia wykonywania obecnej działalności wykonywały inną pozarolniczą działalność,
– wykonują na rzecz dotychczasowego pracodawcy takie same czynności (z tym iż już w ramach wykonywanej przez siebie działalności), jakie przed dniem zaczęcia działalności prowadziły w ramach stosunku pracy (czy spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym czy w ostatnim roku kalendarzowym,
– wspólnicy spółek jawnych, partnerskich, komandytowych i jednoosobowy wspólnik spółki z o.o.
Prawo do opłat preferencyjnych mają osoby, jakie zakładają działalność gospodarczą na bazie przepisów o działalności gospodarczej czy innych przepisów ogólnych. Z ulgi owej mogą również korzystać przedsiębiorcy, jacy wcześniej zatrudnieni byli na umowę zlecenie.
Składki ZUS oblicza się jako procent od bazy – wartości szacują przepisy. Przy stawkach preferencyjnych minimalna comiesięczna podstawa wymiaru składek społecznych w 2018 r. sięga 630 zł. Jest to 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Mały ZUS – kiedy się kończy
Państwo nie zapewnia jednakże prawa do zmniejszonych składek ZUS na zawsze. Czas, przez który początkujący inwestor może prowadzić mniejsze składki, jest precyzyjnie określony oraz wynosi 24 miesiące. Po tym okresie należy rozpocząć opłacać składki, jakie obowiązują już w dużym ZUS.