Kredyt konsolidacyjny bez BIK – na czym polega?

Okazuje się, że kredyt konsolidacyjny cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo w czasach, w których co drugi dorosły Polak posiada przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe, łączenie ich jest już kwestią powszechną. Na czym tak naprawdę polega konsolidacja kredytów i na jakich warunkach można przeprowadzić taką operację?

Czy każdy kredytobiorca może starać się o tego rodzaju zabieg, by odzyskać płynność finansową i komfort zarządzania własnym budżetem? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak połączenie różnych zobowiązań kredytowych, niekoniecznie tych, które zostały zaciągnięte w jednym banku. Taka operacja pozwala uzyskać jeden, łączny kredyt dokładnie o tej samej wartości, co kilka różnych kredytów, jakie do tej pory posiadał kredytobiorca, ale spłata odbywa się na znacznie bardziej dogodnych warunkach. Przede wszystkim kredytobiorca zyskuje tylko jedną comiesięczną ratę, którą spłata w jednym, ustalonym terminie. Zazwyczaj kredyt konsolidacyjny pozwala wydłużyć czas współpracy z bankiem, co przekłada się z kolei na znacznie obniżenie wartości comiesięcznej spłaty. Dzięki temu klient instytucji bankowej odzyskuje płynność finansową. Warto również zaznaczyć, że połączenie kilku zobowiązań kredytowych odbywa się na nowych warunkach, a te z reguły są bardziej atrakcyjne i opłacalne dla klienta banku. Zobowiązania zaciągnięte kilka lat temu mogą charakteryzować się przecież większym oprocentowaniem czy gorszymi warunkami spłaty. Nowy, połączony kredyt okazuje się więc nierzadko po prostu tańszy.

Należy również wskazać, że zabieg połączenia kilku zobowiązań kredytowych zwiększa zdolność kredytową kredytobiorcy. Dzieje się tak chociażby przez weryfikację na nowych zasadach czy obniżenie comiesięcznych rat w wyniku wydłużenia okresu spłaty. Dzięki temu klient instytucji bankowej, która udziela kredyt konsolidacyjny, może liczyć na możliwość zaciągnięcia dodatkowych środków w ramach indywidualnych potrzeb.

Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Teoretycznie wystarczy zgłosić się do banku, który udziela kredyt konsolidacyjny na atrakcyjnych warunkach, a sama instytucja zrealizuje niezbędny proces spłaty wskazanych zobowiązań w innych bankach i wyznaczy nowy, jeden kredyt połączony. Aby tak jednak było, potencjalny klient zostaje weryfikowany, a sprawdzenie jego zdolności finansowej, a więc wiarygodności względem możliwości regularnej spłaty odbywa się na standardowych zasadach, jak w przypadku innych kredytów bankowych.

Zazwyczaj generowany zostaje raport BIK, który mówi o wartości wszystkich kredytów, jakie posiada wnioskujący o kredyt konsolidacyjny. Tam również zawarta jest historia kredytowa, która mówi o zachowaniach kredytobiorcy względem regularności spłaty kredytów bądź też ewentualnych opóźnień w płaceniu należności albo długów. Dodatkowo każdy bank poprosi swojego klienta o zaświadczenie o zarobkach oraz źródle ich generowania. Dopiero na tej podstawie analitycy oceniają zdolność kredytową, która niezbędna jest do otrzymania kredytu konsolidacyjnego.

Kto może starać się o kredyt konsolidacyjny?

Należy podkreślić, że o kredyt konsolidacyjny może starać się każdy, kto tylko posiada więcej niż jedno zobowiązanie kredytowe. Nie każdy jednak otrzyma decyzję pozytywną o jego udzieleniu. Podstaw jest wspomniana już zdolność kredytowa. Czy udaje się jakoś ominąć standardowe procedury, jakie stosują banki w celu minimalizowania ryzyka kredytowego? Okazuje się, że w wyjątkowych sytuacjach możliwy jest kredyt konsolidacyjny bez weryfikacji.

Kto może liczyć na kredyt konsolidacyjny bez bik? Przede wszystkim kredytobiorcy, którzy o takie zobowiązanie starają się w banku, w którym posiadają już jakiś produkt. Stali klienci mogą liczyć nie tyle na lepsze warunki samego kredytu, ile na pewno na uproszczoną procedurę w zakresie weryfikacji. Bardzo często kredyt konsolidacyjny udaje się zaciągnąć online, na podstawie dokumentów dostarczonych podczas nabywania innych produktów. Bank ma również możliwość oceny wiarygodności oraz wypłacalności swojego klienta, sprawdzając wpływy na jego koncie bankowym.

Nie ma wątpliwości, że kredyt konsolidacyjny to atrakcyjne rozwiązanie dla kredytobiorców i to nie tylko tych, którzy szukają finansowego wsparcia. To też dobra opcja dla osób, które chcą połączyć zobowiązania, by uzyskać komfort zrządzania własnym budżetem. Wiadomo przecież, że spłata tylko jednej raty, w jednym terminie oraz kontakt z jedną instytucją bankową zajmuje nie tylko mniej czasu, ale pozwala też sprawniej realizować konieczne spłaty należności w ramach długiej współpracy z bankiem.

Poprzedni artykułSeniorzy a ich zdolność kredytowa
Następny artykułProjektowanie katalogu firmowego. Od czego zacząć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj