Jak zoptymalizować koszty usług transportowych? Sprawdź

Prowadzisz działalność w branży transportowej? Jeśli tak, zapewne sen z powiek spędzają Ci nieustannie rosnące koszty paliwa – to one stanowią kluczową część wydatków firmy. Dobra wiadomość jest taka: możesz obniżyć koszty realizacji usług przewozowych. Kluczem do sukcesu jest optymalizacja tras oraz większa kontrola nad tym, jak wykorzystywana jest flota.

Nie masz wpływu na ceny benzyny czy ropy. Możesz jednak zrobić wiele, aby ograniczyć zużycie paliwa przez pojazdy należące do firmy. I wcale nie chodzi o inwestycję w nowe, bardziej ekonomiczne samochody. Aby osiągać długofalowe oszczędności, wystarczy inwestycja w system wspierający zarządzanie flotą. Mowa o monitoringu GPS – to dzięki niemu optymalizacja tras, czy nadzór nad zużyciem paliwa, stają się proste. Ty możesz zaoszczędzić, i to sporo.

Optymalizacja tras – co to daje?

Samochody należące do Twojej firmy każdego dnia przemierzają nawet tysiące kilometrów. Możesz więc myśleć, że „obcięcie” jednego czy dwóch kilometrów dziennie przez jeden pojazd nie doprowadzi do dużych oszczędności. Jeśli jednak spojrzysz na tę kwestię w szerszej perspektywie – dostrzeżesz, jak znacząca będzie to różnica dla Twojego budżetu.

Optymalizacja tras oznacza jednak znacznie więcej niż tylko wyznaczenie najbardziej ekonomicznych korytarzy przelotowych. Dane, których dostarczy Ci monitoring GPS, pozwolą również:

  • wyeliminować puste przejazdy – sytuacje, w których Twoja ciężarówka przemierza połowę trasy bez żadnego załadunku; być może będzie dało się, np. w drodze powrotnej, znaleźć dla niej dodatkowe zadanie transportowe,
  • uniknąć zdublowanych przejazdów – przypadków, w których jedną trasę tego samego dnia pokonuje kilka Twoich aut, podczas gdy z transportem poradziłoby sobie tylko jedno,
  • dokonywać szybkich zmian na trasie w czasie rzeczywistym – korzystając z zaawansowanego monitoringu GPS, w sytuacji, gdy pojawi się dodatkowe, pilne zlecenie, szybko znajdziesz pojazd najbliżej lokalizacji nowego miejsca załadunku i wyślesz do niej kierowcę.

Po optymalizacji tras zaczniesz szybko dostrzegać różnicę w wydatkach na paliwo.

Optymalizacja kosztów – co jeszcze można zrobić?

Zainstalowanie dobrego monitoringu GPS w pojazdach, np. tego oferowanego przez Konsalnet, pozwoli Ci nie tylko zoptymalizować trasy. To instalacja, dzięki której:

  • pozbędziesz się problemu kradzieży paliwa – jego zużycie, a nawet każde otwarcie korka paliwowego może być monitorowane,
  • zachęcisz kierowców do jazdy zgodnej z zasadami eco-drivingu – co dodatkowo zoptymalizuje zużycie paliwa,
  • wyeliminujesz sytuacje, w których pracownik bez pozwolenia wykorzystuje pojazd służbowy do celów prywatnych – prywatne przejazdy będziesz mógł z nim wygodnie rozliczać.

To zaś przełoży się na obniżkę wydatków na paliwo, jak i na zwiększenie efektywności prowadzonych działań. Twoja firma zacznie realizować usługi transportowe szybciej i bardziej profesjonalnie, a w efekcie jej oferta stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna.

Poprzedni artykułJak zorganizować biblioteczkę?
Następny artykułJak elektronicznie rozliczyć PIT-37?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj