Ze względu na wiele różnorodnych czynników poszukiwanie pracy za granicą to trudny i złożony proces. Z jednej strony zachęcają do tego atrakcyjne zarobki i duże możliwości, a z drugiej wątpliwości budzą problemy z uczciwością zagranicznych pracodawców.
Ogólny plan działania to podstawa
Decydując się na wyjazd zarobkowy, należy stworzyć plan i harmonogram działań, dzięki któremu możliwe będzie efektywniejsze zorganizowanie pobytu za granicą. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jaka praca jest interesująca i w których krajach. Znaczenie mogą mieć względy zarobkowe, a także językowe. Oznacza to, że najlepiej wybierać taki kraj, w którym bez problemu uda się porozumieć. W dobrej sytuacji są więc osoby znające języki obce np. angielski, niemiecki, holenderski czy norweski. Przygotowując swój plan, dobrze jest zastanowić się także nad stanem swoich oszczędności, które potrzebne będą na przejazd, wynajem mieszkania i żywność przynajmniej przez pierwszy miesiąc pobytu. Zdecydowanie najlepszą opcją jest znalezienie pracy przed wyjazdem i podpisanie umowy w taki sposób, aby mieć pewność, że dana oferta wciąż jest aktualna i czeka. W poszukiwaniu pracy można skorzystać z różnych wyszukiwarek internetowych zarówno w języku polskim, jak i w języku docelowego kraju. Oferty pracy za granicą są bardzo zróżnicowane pod względem atrakcyjności i stabilności, dlatego najlepiej jest wybrać taką opcję, która da szerokie możliwości i będzie pochodziła z zaufanego źródła.
Pomoc ze strony agencji pracy
W trakcie poszukiwania pracy za granicą świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy agencji pracy tymczasowej. Należy oczywiście wybierać tylko sprawdzone agencje, które funkcjonują na rynku od wielu lat i cieszą się dużym zaufaniem. Warto przeczytać opinie na ich temat w internecie, a także porozmawiać z ich przedstawicielami i, aby wyrobić sobie własną opinię. Agencje pośrednictwa pracy zwykle gwarantują stabilne zatrudnienie, a także pomoc w zorganizowaniu przejazdu oraz noclegów na miejscu. W ten sposób można mieć pewność, że dana oferta jest uczciwa, a pracodawca wypłaci całe wynagrodzenie. Pomoc ze strony profesjonalnej firmy zmniejsza ryzyko związane z wyjazdem i umożliwia bezpieczne załatwianie wszystkich spraw na bieżąco. Najlepiej jest wysłać CV do kilku dużych agencji pracy tymczasowej, aplikując bezpośrednio przez strony internetowe. Kolejnym krokiem jest zwykle rozmowa rekrutacyjna, w trakcie której ustalane są wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu. Kandydat może zapytać rekrutera o nurtujące go kwestie takie jak ubezpieczenie zdrowotne, forma umowy i czas jej trwania, liczba dni urlopowych, a także możliwość rezygnacji w dowolnym momencie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Agencje oferują dobre i ciekawe oferty pracy i wychodzą naprzeciw klientom, odpowiadając na ich pytania, a także pomagając w organizacji całego wyjazdu.