Jak elektronicznie rozliczyć PIT-37?

Formularz PIT-37 to druk podatkowy przeznaczony dla podatników, których w ciągu roku rozliczał płatnik lub inny podmiot zobowiązany do sporządzenia imiennej informacji o wysokości dochodów podatnika. Najczęściej są więc to osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, zlecenia czy kontraktu. Nic więc dziwnego, że nie muszą zawodowo zajmować się finansami czy podatkami. Rozliczenie rocznego PIT-37 może być dla nich trudne. Jednym ze sposobów ułatwienia sobie pracy jest przygotowanie elektronicznego PIT, w specjalnej aplikacji do e-PIT. Jak to zrobić? Który program wybrać? Ja co zwrócić uwagę by dane były bezpieczne?

Aplikacje do wypełniania e-PIT

Na rynku można znaleźć bardzo dużo aplikacji do wypełniania elektronicznego e-PIT. Podatnik może się czuć zagubiony i nie wiedzieć, którą z nich wybrać. Przed przystąpieniem do pracy nad własnym PIT 2019, warto więc zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  1. Bezpieczeństwo aplikacji – wypełniając e-PIT podatnik podaje bardzo wiele potencjalnie wrażliwych informacji: swoich danych, finansowych, o majątku, itp. Dlatego warto pamiętać, aby wybierać oprogramowanie znanych producentów i dostawców, a w przypadku pobierania aplikacji przez Internet – robić to wyłącznie z oficjalnych stron internetowych. Odpowiedzialne korzystanie z technologii może uchronić podatnika przed wieloma nieprzyjemnościami;

  2. Aktualność oprogramowania – formularze PIT są aktualizowane, a obecnie obowiązuje już na przykład 25 wersja formularza PIT-37. Przy wyborze aplikacji do przygotowywania PIT warto więc pamiętać o wyborze nowego lub odpowiednio aktualizowanego programu. Dodatkowo warto pamiętać, że również przepisy ulegają odpowiednim zmianom, a ustawodawca może wprowadzać nowe zasady do skorzystania na przykład z narzędzi takich jak ulga podatkowa. W przypadku jeżeli aplikacja nie będzie miała wgranych aktualnych przepisów, może nieprawidłowo nakierować podatnika – i w konsekwencji przygotuje on błędne zeznanie
    e-PIT;

  3. Skierowanie aplikacji do poszczególnych podmiotów – każdy podatnik ma inną widzę, doświadczenie oraz wymagania, toteż nie każda aplikacja będzie więc dla niego odpowiednia. Na rynku znajduje się wiele programów różniących się od siebie poziomem obsługi, wsparcia czy uprofesjonalnienia. Inne narzędzia będą odpowiednie dla osób początkujących, inne zaś dla zaawansowanych użytkowników. Dlatego przed wyborem jakiejkolwiek aplikacji do wypełniania PIT 2019, warto przeczytać jej opis oraz opinie użytkowników.

Podsumowanie i rekomendacje

Pomimo, że termin na złożenie PIT-37 za 2018 mija dopiero 30 kwietnia 2019, już teraz podatnicy mogą przygotować i formalnie złożyć swój PIT 2019 (również w formie elektronicznej). Sezon podatkowy trwa bowiem od 15 lutego 2019. Wcześniejsze rozpoczęcie pracy nad indywidualną deklaracją podatkową pozwala odpowiednio przeanalizować sytuację, ewentualnie skompletować odpowiednie dokumenty, czy zweryfikować możliwość korzystania z pomocy państwa – takich jak zwolnienia czy ulga podatkowa. Jeżeli podatnik wypełni zeznanie już teraz, może je złożyć – a w przypadku jeżeli z obliczeń wynikać będzie możliwość uzyskania zwrotu z podatku – termin na jego wypłatę zacznie biegnąć już teraz. W konsekwencji przy zwrotach podatnik będzie mógł uzyskać go wcześniej.

Poprzedni artykułJak zoptymalizować koszty usług transportowych? Sprawdź
Następny artykułTransformatory – do czego służą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj