“Condohotel” – to od kilku lat słowo, które cieszy się rosnącą popularnością. Co się za nim kryje? Nowy w Polsce system inwestowania w nieruchomości. Ale zanim optymistycznie rzucimy się w wir zakupów systemem condohotelowym, dowiedzmy się, co to słowo dokładnie oznacza i czy warto inwestować w condohotele?
Definicja condohotelu
Condohotel dotyczy całego systemu inwestowania w nieruchomości. Inwestor może zakupić pokój w hotelu, który jest następnie wynajmowany w jego imieniu przez operatora hotelu. Właściciel kupuje na własność pokój i ma udział w częściach wspólnych, co jest zaznaczone w księdze wieczystej. Na początku hotele oferują często gwarantowaną stopę zwrotu w wysokości 5-7% wartości nieruchomości w ciągu roku. Poszczególne części “wypłaty” mogą być płacone co miesiąc, kwartał, pół roku… W zależności od tego, jak umówią się ze sobą inwestor i operator. Po 2-5 latach pokój musi już zarabiać sam na siebie, co oznacza, że wypłata właściciela w pełni będzie zależała od stanu obłożenia. Tu pojawia się często konieczność kontrolowania operatora.
Pokój w condohotelu wygląda tak, jak wszystkie inne w tymże budynku. Właściciel nie może ingerować w jego wystrój, bo zaburzyłoby to poczucie jednolitości. Goście hotelowi często nie wiedzą nawet, że śpią w pokoju, który ma innego właściciela niż cały obiekt.
Kolejną specyfiką condohoteli jest nieuregulowane prawo. Dlatego wszystkie ustalenia powinny być spisane i podpisane przez obydwie strony umowy. Uważajmy na niezrozumiałe zapisy i konsultujmy się z prawnikami – to pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
Czy warto inwestować w condohotele?
Kupujemy pokój w atrakcyjnym obiekcie. Z tego pokoju możemy od czasu do czasu za darmo skorzystać sami w określonych z operatorem terminach. Ba! Operator może nam zaproponować nieodpłatne spędzenie wakacji w pokojach w innych obiektach, którymi zarządza. Może to być w górach, nad morzem, w Krakowie czy Warszawie. Nie musimy troszczyć się o naprawy, obsługę gości… Co określony czas na nasze konto spływają pieniądze. Brzmi jak marzenie, prawda? Mniej więcej tak działają condohotele. Niewątpliwie warto zastanowić się nad ulokowaniem kapitału w pokojowym hotelu, pamiętając jednocześnie o ostrożności. Miejmy z tyłu głowy informację, że prawo w tym przypadku nie działa, zatem inwestujemy na własne ryzyko.
Na co zwrócić uwagę?
Dowiedzmy się jak najwięcej o rejonie, w którym chcemy kupić pokój. Czy przyciąga dużo turystów? Porozmawiajmy z osobami, które mają doświadczenie w tego typu inwestycjach. I przede wszystkim ostrożnie podchodźmy do wysokich stóp gwarantowanego zwrotu – nieraz są one wyssane z palca. Pokój hotelowy trudno będzie sprzedać po jego zakupie. To także nie apartament, w którym możemy i chcielibyśmy zamieszkać na stałe.
Popularnymi regionami, w których opłaca się kupić condohotele, są niewątpliwie te najbardziej turystyczne, jak Tatry, Beskid Śląski i Żywiecki, Kołobrzeg czy wreszcie duże miasta, jak Warszawa, Gdańsk, Kraków etc. Hotel pośrodku “niczego”, ale wyposażony w spa i inne atrakcyjne usługi, również może cieszyć się popularnością, czego przykładem jest Arłamów. Na tę popularność musi jednak zapracować, a to nie zawsze się udaje. Jest to więc mniej bezpieczna inwestycja.
Najlepsze oferty nieruchomości inwestycyjnych, RynekPierwotny.pl