Condohotel – co to jest i czy warto inwestować?

“Condohotel” – to od kilku lat słowo, które cieszy się rosnącą popularnością. Co się za nim kryje? Nowy w Polsce system inwestowania w nieruchomości. Ale zanim optymistycznie rzucimy się w wir zakupów systemem condohotelowym, dowiedzmy się, co to słowo dokładnie oznacza i czy warto inwestować w condohotele?

Definicja condohotelu

Condohotel dotyczy całego systemu inwestowania w nieruchomości. Inwestor może zakupić pokój w hotelu, który jest następnie wynajmowany w jego imieniu przez operatora hotelu. Właściciel kupuje na własność pokój i ma udział w częściach wspólnych, co jest zaznaczone w księdze wieczystej. Na początku hotele oferują często gwarantowaną stopę zwrotu w wysokości 5-7% wartości nieruchomości w ciągu roku. Poszczególne części “wypłaty” mogą być płacone co miesiąc, kwartał, pół roku… W zależności od tego, jak umówią się ze sobą inwestor i operator. Po 2-5 latach pokój musi już zarabiać sam na siebie, co oznacza, że wypłata właściciela w pełni będzie zależała od stanu obłożenia. Tu pojawia się często konieczność kontrolowania operatora.

Pokój w condohotelu wygląda tak, jak wszystkie inne w tymże budynku. Właściciel nie może ingerować w jego wystrój, bo zaburzyłoby to poczucie jednolitości. Goście hotelowi często nie wiedzą nawet, że śpią w pokoju, który ma innego właściciela niż cały obiekt.

Kolejną specyfiką condohoteli jest nieuregulowane prawo. Dlatego wszystkie ustalenia powinny być spisane i podpisane przez obydwie strony umowy. Uważajmy na niezrozumiałe zapisy i konsultujmy się z prawnikami – to pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Czy warto inwestować w condohotele?

Kupujemy pokój w atrakcyjnym obiekcie. Z tego pokoju możemy od czasu do czasu za darmo skorzystać sami w określonych z operatorem terminach. Ba! Operator może nam zaproponować nieodpłatne spędzenie wakacji w pokojach w innych obiektach, którymi zarządza. Może to być w górach, nad morzem, w Krakowie czy Warszawie. Nie musimy troszczyć się o naprawy, obsługę gości… Co określony czas na nasze konto spływają pieniądze. Brzmi jak marzenie, prawda? Mniej więcej tak działają condohotele. Niewątpliwie warto zastanowić się nad ulokowaniem kapitału w pokojowym hotelu, pamiętając jednocześnie o ostrożności. Miejmy z tyłu głowy informację, że prawo w tym przypadku nie działa, zatem inwestujemy na własne ryzyko.

Na co zwrócić uwagę?

Dowiedzmy się jak najwięcej o rejonie, w którym chcemy kupić pokój. Czy przyciąga dużo turystów? Porozmawiajmy z osobami, które mają doświadczenie w tego typu inwestycjach. I przede wszystkim ostrożnie podchodźmy do wysokich stóp gwarantowanego zwrotu – nieraz są one wyssane z palca. Pokój hotelowy trudno będzie sprzedać po jego zakupie. To także nie apartament, w którym możemy i chcielibyśmy zamieszkać na stałe.

Popularnymi regionami, w których opłaca się kupić condohotele, są niewątpliwie te najbardziej turystyczne, jak Tatry, Beskid Śląski i Żywiecki, Kołobrzeg czy wreszcie duże miasta, jak Warszawa, Gdańsk, Kraków etc. Hotel pośrodku “niczego”, ale wyposażony w spa i inne atrakcyjne usługi, również może cieszyć się popularnością, czego przykładem jest Arłamów. Na tę popularność musi jednak zapracować, a to nie zawsze się udaje. Jest to więc mniej bezpieczna inwestycja.

Najlepsze oferty nieruchomości inwestycyjnych, RynekPierwotny.pl

Poprzedni artykułNa czym polega automatyzacja marketingu?
Następny artykułDodatkowe benefity, które ucieszą Twoich pracowników!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj