Zintegrowany System Kwalifikacji: przydatne narzędzie na rynku pracy

Współczesny świat zmienia bardzo szybko, a ta dynamika zmian obejmuje także polski oraz europejski rynek pracy. Pracownicy stają często przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie zawodowej pozycji w swojej dziedzinie, a nierzadko potrzeba czy wręcz konieczność przebranżowienia się – a na pewno skutecznego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.

Jak zaprezentować swoją wartość na rynku pracy? Podstawowym narzędziem jest oczywiście czytelnie napisane CV, w którym przedstawiamy zestaw kwalifikacji potwierdzonych dyplomem zawodowym bądź naukowym. Poza kompetencjami zdobytymi w wyniku procesu edukacji i oświaty, większość kandydatów posiada także tzw. kwalifikacje uregulowane, czyli umiejętności nabyte podczas kursów i szkoleń zakończonych stosownym egzaminem (np. prawo jazdy, certyfikaty językowe, uprawnienia budowlane etc.). Co jednak w sytuacji, gdy dysponujemy wiedzą i umiejętnościami nabytymi samodzielnie lub w miejscu pracy, których nie możemy oficjalnie potwierdzić? Czy tzw. kwalifikacje rynkowe, związane z praktycznym wykonywaniem obowiązków zawodowych w danej branży, można dodać do wachlarza swoich twardych kompetencji?

Jednolity wykaz i opis kwalifikacji – komu to służy

Zintegrowany System Kwalifikacji to zbudowany na mocy ustawy prawnej rejestr kwalifikacji zawodowych: oświatowych, regulowanych oraz rynkowych, stale poszerzany i konsultowany pod kątem konkretnych potrzeb rynku i poszczególnych branży. Jego podstawą jest publiczna baza danych zawierająca dokładnie opisane kwalifikacje zawodowe wraz z wymaganiami dla kandydatów, którzy chcą je potwierdzić. Kwalifikacje obecne w ZSK są zestawem kompetencji ujętych także w innych rejestrach prowadzonych np. przez resorty czy środowiska branżowe, a ich wiarygodność potwierdzona jest przez władze publiczne oraz instytucje certyfikujące. Każda kwalifikacja określona jest przez poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, która pozwala na odniesienie ich także na szerszy, europejski rynek pracy. Umożliwia to m.in. rzetelne porównywanie kompetencji kandydatów kształconych w różnych systemach edukacyjnych, jasne przedstawienie wykazu umiejętności potrzebnych do wykonywania danej profesji czy wreszcie ujednolicenie kompetencji kadry oraz kierunku rozwoju w danym przedsiębiorstwie.

Co to oznacza dla pracownika poszukującego lub zmieniającego pracę? Dzięki wyszukiwarce konkretnie opisanych kompetencji może precyzyjnie poznać oczekiwania potencjalnego pracodawcy, a także zaplanować kierunek rozwoju i konkretne kroki zawodowe do osiągnięcia satysfakcjonującego miejsca na rynku pracy w Polsce lub poza jej granicami. Z perspektywy pracodawcy system jest skutecznym wsparciem przy procesach rekrutacyjnych, minimalizując ryzyko popełnienia błędów, a także w planowaniu inwestycji w kapitał ludzki w swojej firmie i szerzej na rynku pracy.

Potwierdzenie kompetencji w procesie walidacji

System pozwala na skuteczne potwierdzenie kompetencji nieudokumentowanych wykształceniem kierunkowym. Jest to możliwe dzięki procesowi walidacji, czyli sprawdzenia umiejętności kandydata przez ekspertów w danej branży z odpowiedniej instytucji certyfikującej ujętej w ZSK. Uzyskanie takiego certyfikatu to nie tylko sposób na potwierdzenie faktycznego stanu wiedzy branżowej, ale przede wszystkim szansa na skuteczny rozwój zawodowy i zmianę pracy, a nawet branży – a z takiej szansy warto skorzystać na każdym etapie swojej zawodowej drogi.

Poprzedni artykułBP Komfort Prepaid – karta paliwowa bez zabezpieczeń
Następny artykułKiedy należy zgłosić się do prawnika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj