Seniorzy a ich zdolność kredytowa

Wiele osób myśli, że zdolność kredytowa zależy tylko i wyłącznie od tego, czy się pracuje, na jakiej umowie i jakiej wysokości pobiera się wynagrodzenie. Tym bardziej dziwi wiele osób to, że czasem bank chętniej przyznaje kredyt ich babciom, niż im samym – młodym i ciężko pracującym!

Czy zdolność kredytowa zależy tylko od zarobków?

Bank analizujący wniosek kredytowy bierze pod uwagę bardzo wiele czynników, które mają bezpośredni wpływ na zdolność kredytową. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o wysokość zarobków. Można nawet pokusić się o własną kalkulację. Kto będzie miał większą zdolność kredytową:

  1. babcia emerytka w wieku 70 lat, która mieszka w kawalerce w bloku z mężem emerytem, nie ma żadnych zobowiązań, kredytów, samochodu, ani nikogo na utrzymaniu i dostaje 2 tysiące złotych emerytury;
  2. bezdzietna singielka w wieku 30 lat, pracująca w korporacji, wynajmująca mieszkanie za 1500 złotych miesięcznie, marząca o ślubie, dzieciach i własnym domu i zarabiająca 4 tysiące złotych.

Pomimo iż to singielka jest młodsza, zarabia więcej i ma większe szanse na zarobienie dodatkowych pieniędzy czy awans, to właśnie emerytka może mieć większe szanse na kredyt. Dlaczego? Bo bank zakłada, że w ciągu kolejnych miesięcy czy lat spłacania kredytu u emerytki nie zmieni się nic w kwestii przychodów, nie będzie miała ona już dzieci na utrzymaniu, nie zechce przeprowadzić się do wielkiego miasta, wybudować domu czy kupić dużego samochodu. Jej przychody i rozchody za 5 lat prawdopodobnie nie ulegną drastycznej zmianie, więc będzie w stanie spłacać kredyt regularnie, bez opóźnień. Pożyczka dla emeryta jest więc bezpieczniejsza niż dla singielki – której lada chwila mogą się zmienić priorytety, może stracić pracę, a za to mieć na utrzymaniu kolejne dzieci.

Seniorze, pomyśl o pożyczce!

Powyższy przykład był oczywiście sztucznie przerysowany, ale rzeczywiście banki tak właśnie rozpatrują możliwości spłaty kredytu swoich wnioskodawców. Wszystko to ma swoje potwierdzenie w statystykach. Pożyczka dla emeryta może być czasem wybawieniem od kłopotów takich jak zepsuta lodówka, którą trzeba natychmiast wymienić na nową, czy konieczność wykupienia turnusu rehabilitacyjnego, który trzeba rozpocząć jak najszybciej. Jednak warto też namawiać swoich bliskich seniorów do tego, aby w jesieni swego życia pomyśleli wreszcie o sobie i swoich własnych potrzebach. To idealny czas, by wreszcie kupić kawałek działki pod miastem, by mieć gdzie wypoczywać i pracować w ogródku. Może to być doskonały czas, aby wreszcie zacząć zwiedzać świat czy zacząć uprawiać swoje ukochane, choć kosztowne hobby. Wiele osób z niecierpliwością czeka na emeryturę, by wreszcie mieć czas tylko dla siebie, a gdy ten czas nastąpi – mają problem, by sfinansować swoje przyjemności. Chcąc spędzić jesień życia najkorzystniej jak się tylko da, warto pomyśleć o pożyczce na korzystnych warunkach – w tym celu dobrze jest skorzystać z dogodnego kalkulatora pożyczkowego. Pozwoli on samodzielnie wybrać najlepsze warunki spłaty kredytu i złożyć wniosek online!

 

Poprzedni artykułABC kredytu mieszkaniowego – co warto wiedzieć?
Następny artykułKredyt konsolidacyjny bez BIK – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj