Prawnik, radca prawny czy adwokat – do kogo udać się po pomoc prawną?

Poszukując porad prawnych możemy się udać do kancelarii radców prawnych. Otworem stoi przed nami także kancelaria adwokacka. Swoje usługi np. z zakresu prawa rodzinnego proponuje również kancelaria prawna. Czym jednak różnią się te miejsca i pracujące w nich osoby? Kiedy udać się do adwokata, prawnika, rady prawnego?

Prawnik Warszawa – kto to?

Różnice między pracownikami kancelarii adwokackiej, a radcami prawnymi wynikają z wykształcenia. Zarówno adwokat, jak i radca prawny to prawnicy – podkreśla Joanna Zielińska, radca prawny, absolwentka wydziału prawa. Wszyscy jesteśmy prawnikami – mówi – ponieważ ukończyliśmy 5-letnie studia i otrzymaliśmy tytuł magistra prawa. Dla większości z nas był to jednak dopiero początek.

Absolwenci wydziału prawnego mają prawo złożyć wniosek o aplikację, którą chcą odbyć. I tutaj zaczyna się rozchodzenie ścieżek poszczególnych absolwentów. Do wyboru są aplikacje radcowskie, notarialne, adwokackie, komornicze i sędziowskie. Na każdą aplikację jest egzamin wstępny. Sama długość aplikacji może być różna, ale w przypadku radcy i adwokata trwa 3 lata. Po ukończeniu zdaje się egzamin zawodowy, który uprawnia do odpowiedniego tytułu. Jak widać, różnice między adwokatem, a radcą prawnym dotyczą wykształcenia.

Adwokat czy radca prawny

Kancelaria prawna może ci udzielić bardzo różnego wsparcia. Warto sobie jednak zdawać sprawę, że nie w każdym przypadku od razu potrzebujesz wsparcia adwokata. Doradztwo prawne prowadzone przez radców bardzo często okazuje się absolutnie wystarczające.

Kancelaria radców prawnych

Obsługa prawna, jaką dzisiaj swoim klientom są w stanie zapewnić radcowie prawni, niewiele się tak naprawdę różni od kompetencji adwokatów. W 2015 roku nastąpiła istotna zmiana, poszerzająca kompetencje radcy o możliwość występowania przed sądem w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, co jeszcze nie tak dawno było kompetencją jedynie przynależną adwokatom. Kancelaria prawna, w której pracuje radca prawny, może doradzać w sprawach prawnych firmom i osobom indywidualnym, reprezentować klienta w sprawach rozdzielności majątkowej, rozwodu, sprawy o ustanowienie opieki, rozgraniczenia nieruchomości i wielu innych.

Kancelaria adwokacka

Kancelaria prawna składająca się z adwokatów również może Cię wesprzeć w zakresie prawa cywilnego, sprawach gospodarczych oraz karnych, jak również wtedy kiedy składasz wniosek o ustanowienie rozdzielności majątkowej, bądź dotyczący zniesienia współwłasności. Adwokat może poprowadzić sprawy rozwodowe, jak i sprawy karne. Właściwie jednak obecnie jego kompetencje są takie same, jak radcy prawnego. Na przestrzeni lat jednak, kiedy radcowie prawni nie mogli prowadzić spraw karnych, utarło się przekonanie, że w nich biorą udział wyłącznie adwokaci. Dzisiaj, mimo zmian w prawie, nadal jest tak, że w roli obrońcy w sprawie karnej najczęściej występuje adwokat, natomiast w sprawach z kodeksu cywilnego, sprawach gospodarczych większość osób po poradę udaje się do radcy.

Radca prawny a adwokat – do kogo po porady prawne?

W Polsce obecnie panuje właściwie dualizm prawniczy. Oznacza to, że sprawy majątkowe, rozwodowe, pozostałe rodzinne, wszystkie cywilne i karne prowadzić mogą zarówno radcowie, jak i prawnicy. Oczywiście wiele zależy od specjalizacji konkretnego prawnika, natomiast sama aplikacja – zarówno w przypadku radcy, jak i adwokata – daje uprawnienia do prowadzenia bardzo różnych spraw. Klientom kancelarii daje to spory wybór i pozwala korzystać z usług wybranej osoby bez szczególnego spoglądania na to, czy jest ona radcą czy adwokatem.

Poprzedni artykułDlaczego warto wdrożyć system CRM w firmie
Następny artykułCo to jest znak towarowy? Przezorny zawsze ubezpieczony!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj