PPK coraz bliżej. To okazja do rozmowy na temat emerytur

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być powszechną receptą na niezbyt wysokie emerytury. Pracodawcy będą wprowadzać je już w 2019 roku.

Sejm przyjął ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, wejdą one w życie od 1 stycznia 2019 r. W pierwszej kolejności PPK zobowiązane będą wprowadzić największe podmioty, zatrudniające powyżej 250 osób, co według szacunków przełoży się na 3,3 mln pracowników. Ustawa przewiduje objęcie Programami w kolejnych latach coraz mniejszych przedsiębiorstw.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być receptą na skromne emerytury z ZUS, jakie prognozowane są dla osób aktywnych na rynku pracy. Rozwiązania w postaci podobnych programów pracowniczych są dobrze znane i cenione w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwajcaria czy Holandia.

Świadomość korzyści płynących z takich programów w perspektywie lat dociera do nas coraz częściej poprzez nasze rodziny i przyjaciół wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy. W efekcie rosną oczekiwania względem polskich pracodawców, by podobny benefit emerytalny zapewnili także na rodzimym rynku.

Proces wdrażania PPK to doskonała okazja dla pracowników, aby zabrać głos w sprawie ich przyszłych emerytur.

– Dobrą praktyką, którą rekomendujemy pracodawcom, jest wyznaczenie spośród pracowników zespołu konsultacyjnego, który pośredniczy w kontaktach między pracownikami a zarządem. – mówi Piotr Żak, Dyrektor ds. Klientów Instytucjonalnych z PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. – To usprawnia komunikację w procesie wdrożenia i pozwala wyjaśnić niepewności i nieporozumienia, które naturalnie mogą pojawiać się w takich sytuacjach – dodaje.

Przy wprowadzaniu programów emerytalnych potrzebna jest również sprawna komunikacja wewnętrzna – mailing, organizowanie spotkań z pracownikami, wykorzystanie wewnętrznych wydawnictw informacyjnych. Jeśli pracodawca nie komunikował się z pracownikami do tej pory, warto wykazać się inicjatywą i zaoferować mu wsparcie i konsultację ze strony zespołu pracowników lub reprezentacji związków zawodowych.

Wybór najlepszego rozwiązania leży we wspólnym interesie przedsiębiorstwa i jego pracowników. Firmie zależeć będzie na zadowoleniu pracowników z wybranego rozwiązania, a przyszłym beneficjentom składek na tym, by zgromadzone środki pracowały na ich emerytury nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie.

Wśród spotykanych na rynku propozycji niektóre skonstruowane są w sposób „bezobsługowy” – to rozwiązanie dedykowane osobom, które nie są specjalistami w dziedzinie finansów. Fundusz cyklu życia, oznacza z góry zaplanowane zmiany sposobu inwestycji środków na coraz bezpieczniejszy wraz z upływem lat. Takie rozwiązanie nie wyklucza możliwości samodzielnego decydowania o tym, jak pomnażane będą gromadzone pieniądze, daje jednak wygodę braku zaangażowania przyszłego emeryta w podejmowane co kilka lat decyzje o dalszej ścieżce inwestycji.

Poprzedni artykułPolski sektor rolno-spożywczy po odzyskaniu niepodległości
Następny artykułPowstał duży gracz na rynku pośrednictwa finansowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj