Czy pieniądze ulokowane na lokacie terminowej są bezpieczne?

Czy lokata bankowa niesie za sobą ryzyko utraty wpłaconych środków? Czy w przypadku nie-wypłacalności banku deponent może odzyskać zdeponowany kapitał? Od czego zależy zysk z lokaty i czy jest bezpieczny? W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczą-ce bezpieczeństwa lokat bankowych. Lokata terminowa jest popularny produktem finansowym stworzonym z myślą o bezpiecznym oszczędzaniu. Jak działa w praktyce?

Jak działa lokata bankowa?

Jeśli umieścisz pieniądze na lokacie, bank przeznaczy je na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania Twoimi pieniędzmi wypłaci zysk w postaci odsetek. W zależności od długości trwania okresu lokacyjnego lokata może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Decyzja o tym, którą z nich wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie i od tego, na jak długo chcesz i możesz zamrozić swoje oszczędności. Musisz wiedzieć bowiem, że wszystkie umieszczone na lokacie pieniądze przez całą długość trwania umowy będą dla Ciebie niedostępne. Jeśli zakończysz umowę wcześniej, możesz stracić wszystkie wypracowane zyski (to, czy tak będzie, zależy od konstrukcji konkretnej lokaty). Mimo że taką strukturę można uznać za pewną niedogodność, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Zwłaszcza jeśli wydajesz pieniądze lekką ręką i masz skłonność do impulsywnych wydatków. Wizja utraty wypracowanych zysków może być bowiem skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.

Czy wcześniejsze zerwanie lokaty niesie za sobą także ryzyko utraty kapitału?

Nie. Lokata bankowa, w przeciwieństwie do ryzykownych instrumentów, takich jak fundusze inwestycyjne czy forex, to produkt, który nie niesie za sobą żadnego ryzyka utraty kapitału. Jeśli wpłacisz na lokatę 10 000 zł, może być pewien, że nie stracisz swoich oszczędności. Co jednak w przypadku, jeśli bank stanie się niewypłacalny z powodu bankructwa?

Czy w przypadku niewypłacalności banku deponent może odzyskać zdeponowany kapitał?

Zgromadzone na lokacie środki do równowartości (w PLN) kwoty 100 000 euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku niewypłacalności banku (lub w innych okolicznościach, kiedy działalność banku zostanie zawieszona) zdeponowane w banku oszczędności wypłaci Ci więc nie bank, ale właśnie BFG. O terminach i sposobie realizacji wypłat poinformuje w ogłoszeniach opublikowanych w dzienniku o ogólnokrajowym zasięgu oraz na swojej stronie internetowej.
Aby odzyskać pieniądze — w gotówce lub przelewem — musisz więc jedynie wykonać wskazane przez instytucję kroki.

Od czego zależy zysk z lokaty i czy można go wyliczyć jeszcze przed założeniem depozytu?

Dużą zaletą lokat bankowych jest możliwość wygenerowania stałych, z góry określonych zysków. Od czego zależy?

Najważniejszym wyznacznikiem zysku z lokaty bankowej jest wartość oprocentowania. Zaraz za nim — częstotliwość kapitalizacji odsetek. Oprocentowanie, podawane w skali roku, wskazuje na to, jaką część zdeponowanego kapitału zarobią zdeponowane środki przez rok. Kapitalizacja odsetek to z kolei częstotliwość dopisywania wygenerowanych zysków do kwoty kapitału. Dzięki częstszej kapitalizacji odsetek kapitał (a co za tym idzie — podstawa naliczania kolejnych zysków) rośnie szybciej. Częstsza kapitalizacja przekłada się więc na wyższe profity.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile zarobisz na lokacie, jeszcze zanim ją założysz, skorzystaj z następującego wzoru:

Zysk = A x B x C: 365

  • A to wartość kapitału, czyli umieszczona na lokacie kwota.
  • B to długość okresu lokacyjnego, czyli czas trwania lokaty w dniach.
  • C to oprocentowanie nominalne, określona jako wartość procentowa.

Ze względu na fakt, że większość banków oferuje obecnie lokaty z kapitalizacją odsetek na koniec umowy, wzór nie uwzględnia tego wskaźnika.

Pamiętaj, że wyliczona kwota nie uwzględnia 19% podatku od zysków kapitałowych, zwanego podatkiem Belki. Aby dowiedzieć się, ile pieniędzy finalnie wyląduje na Twoim koncie, od otrzymanej sumy odejmij 19%.

Lokata bankowa to skuteczny sposób na ochronę oszczędności przed inflacją i wygenerowanie pewnych i bezpiecznych zysków. Zwłaszcza dziś, kiedy na skutek podwyżek stóp procentowych oprocentowanie lokat jest najwyższe od miesięcy.

Źródło: https://direct.money.pl/artykuly/porady/bezpieczenstwo-lokat-bankowych,192,0,992960

Poprzedni artykułDlaczego warto wdrożyć w swojej organizacji skuteczny system motywacji?
Następny artykułNa jaki cel można przeznaczyć pożyczkę gotówkową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj